דף הבית
אודות נועה הופ - דיאטנית
צור קשר
 
ליווי דיאטה אישי
שאלות בנושא פעילות גופנית ודיאטה
שאלות בנושא תזונה נכונה
מאמרים בנושא תזונה ודיאטה
מאמרים בנושא סכרת
מתכונים דיאטטים
מיתוסים בנושא דיאטה
לקוחות מספרים
כיצד לשמור על דיאטה בפסח
תפריט לדוגמא בפסח
קבוצות הרזייה
דף הבית

שאלות בנושא תזונה נכונה

כחלק מתזונה נכונה אני משתמש בהרבה שמן זית. האם זה מומלץ ?

מומלץ אך כמובן במידה
שמן זית נחשב למשובח והבריא ביותר מבין כל השמנים מכיוון שהוא מכיל כמות גבוהה של חומצת השומן אולאית (Oleic acid)- חומצת שומן חד בלתי רוויה התורמת להורדת הכולסטרול הרע LDL בדם ולעליה ברמת הכולסטרול הטוב HDL בדם. בכך תורם שמן הזית למניעת מחלות לב, ולבעיות בכלי הדם כמו טרשת נפוצה. כחלק מאכילה ותזונה נכונה חשוב מאוד לשלב את השמן זית בדיאטה ולהעדיף את שימושו על פני שמנים אחרים שעשירים שאומגה 6 כגון שמן סויה, תירס וחמניות.
בנוסף שמן זית שיוצר בכבישה קרה ( שמן זית עליו מוטבעת המילה "כתית" ) מכיל ויטמינים המסיסים בשומן, כגון ויטמין E שהוא נוגד חמצון חזק הנחשב חיוני לעור ומונע הזדקנות, ועוד ויטמינים חיוניים כגון ויטמין K, A , ו- D.
אבל, חשוב לזכור ששמן זית, כמו כל שמן אחר, מכיל כ- 800 קלוריות ל- 100 מ"ל (חצי כוס) ובכל כף שמן 100 קלוריות !!!
ולכן לאדם שעושה דיאטה ומעוניין לרדת במשקל, מומלץ למדוד את השמן בעת השימוש ולהגביל את צריכתו במשך היום. כפית של שמן זית = 50 קלוריות ושווה למנת שומן.

האם מוצרים שכתוב עליהם "ללא סוכר" הם יותר דיאטטיים מהמוצרים הרגילים ?

בפירוש לא
מוצר שעליו כתוב "ללא סוכר" אומנם יכיל פחות סוכר, אך יהי בו ברוב המקרים יותר שומן.
לעומת זאת מוצרים שעליהם כתוב "מופחת שומן" לרוב יכילו יותר פחמימות.
מוצר מזון שעליו כתוב "ללא סוכר" הוא בפירוש אינו דיאטטי. במידה ותשוו בין מספר הקלוריות הנמצאות במוצרים ללא סוכר לבין מוצרים רגילים, תיווכחו לדעת שהן כמעט זהות.
קהל היעד למוצרים ללא סוכר הם בעיקר אנשים עם סוכרת או אנשים בעלי רמות סוכר גבוליות. אדם בריא שעושה דיאטה לירידה במשקל ורוצה לאכול מדי פעם משהו מתוק אינו צריך לקנות מוצרים אילו מישום שהם לא יפיקו תועלת לדיאטה שלו.

אין לי זמן לאכול בבוקר, האם ניתן לוותר על ארוחת הבוקר ולהתחיל לאכול מהצהריים ?

אפשר אך מאוד לא מומלץ
צום הלילה הנמשך כ- 12 שעות, מרוקן את רוב מאגרי האנרגיה הזמינים בגוף.
ארוחת בוקר שוברת את צום הלילה ( ( Break Fast ולמעשה תורמת לשמירת רמות סוכר מאוזנות בדם לאורך כל היום
מחקרים מעידים כי אכילת ארוחת בוקר מזינה, אצל ילדים ומבוגרים כאחד, תשפר את תפקוד המוח, תעודד למידה, תפחית סימני רעב כמו כאבי בטן וכאבי ראש, תפחית מתח בשרירים ועייפות, תפחית עצבנות, תפחית את הסיכון למחלות ולהיעדרות מבית הספר או מהעבודה ותסייע להתרכז טוב יותר במשימות במשך היום.
דילוג על ארוחת בוקר, מאריך את צום הלילה. הארכת צום הלילה גורמת לגוף להוריד את חילוף החומרים כמגננה לכך שהוא אינו מקבל אנרגיה. בנוסף, מחקרים מראים כי אנשים שלא אכלו ארוחת בוקר, אכלו יותר במשך היום לעומת אנשים שכן אכלו ארוחת בוקר.
ארוחת בוקר היא חלק מתזונה נכונה כי היא מעלה את קצב חילוף החומרים של הגוף, ובכך מעודדת פעילות מעיים תקינה וירידה במשקל.
אני אוכל מאוד מהר, האם יש קשר לכך שאני אוכל כמויות גדולות של אוכל בכל ארוחה ?

בהחלט כן
אנשים בעלי עודף משקל נוטים לאכול מהר, דבר המשפיע הן על עיכול לקוי והן על אי תחושת השובע.
אנשים רבים בולעים את האוכל מבלי ללעוס אותו היטב.
לפה יש תפקיד חשוב בעיכול הראשוני של האוכל וכבר בעת הלעיסה מופרשים אנזימים העוזרים בפירוק האוכל. אנשים שבולעים את האוכל מבלי ללעוס אותו היטב, מכבידים על הקיבה והמעיים מכיוון שאז הם צריכים לעבוד קשה יותר, לפרק את האוכל.
לעיסה איטית של המזון מאפשרת ספיגה איטית ורצופה של המזון, ובקרה טובה של ויסות התיאבון שבמוח. תחושת השובע מגיעה כ- 20 דקות לאחר האכילה ולכן אנשים שאוכלים מהר, אוכלים יותר מזון בזמן נתון.

מה הם סיבים תזונתיים, האם חשוב לשלב אותם בתפריט כחלק מתזונה נכונה ?

בהחלט כן
מקור הסיבים התזונתיים הוא בצמחים. הם מצויים בדפנות של תאי הצמח ובקליפות זרעים, ומקנים להם את המבנה הקשיח. הסיבים התזונתיים אינם מפורקים על ידי אנזימי העיכול של האדם וחלקם מתפרקים במעי הגס על ידי החיידקים הנמצאים שם.
מקורות הסיבים בתזונה:
סובין חיטה ודגנים מלאים, שיבולת שועל, פרות וירקות (בעיקר בקליפה), קטניות ואגוזים.
יתרונות הסיבים:
מגדילים את נפח הצואה ובכך מסייעים בהתרוקנות המעיים ומסייעים לעצירות, מכיוון שהם סופחים אליהם מים ומתנפחים במעיים הם תורמים לתחושת השובע ומסייעים כך לשמור על משקל תקין, כאשר סופחים אליהם מים הם יוצרים ג'ל צמיג אשר מאט את קצב ספיגת החומרים לדם ולכן מווסתים את רמות הסוכר והשומן בדם, מסייעים בהורדת הכולסטרול, מפחיתים מחלות כמו סרטן המעי הגס.
צריכה מומלצת ביום :
כחלק מתזונה נכונה מומלץ לצרוך בין 25-30 גרם סיבים ביום. יש להסתכל על כמות הסיבים התזונתיים בטבלת הסימון התזונתי .
דף הביתהדפסה