דף הבית
אודות נועה הופ - דיאטנית
צור קשר
 
ליווי דיאטה אישי
שאלות בנושא פעילות גופנית ודיאטה
שאלות בנושא תזונה נכונה
מאמרים בנושא תזונה ודיאטה
מאמרים בנושא סכרת
מתכונים דיאטטים
מיתוסים בנושא דיאטה
לקוחות מספרים
כיצד לשמור על דיאטה בפסח
תפריט לדוגמא בפסח
קבוצות הרזייה
דף הבית
מאמרים בנושא תזונה ודיאטה

מעונין/ת להתחיל דיאטה ?

מאמרים בנושא תזונה ודיאטה

מעונין/ת להתחיל דיאטה ?
מעונין/נת להתחיל בדיאטה ? לא רק התוצאה חשובה אלא גם הדרך !
מאת נועה הופ, דיאטנית קלינית המתמחה בטיפול בהשמנה (B.Sc )
מטפלת באופן אישי באנשים המעוניינים להוריד ממשקל גופם.


"די, נמאס לי, אני חייבת להתחיל דיאטה, לא יכולה לסבול את עצמי כבר ככה. אני רוצה לראות תוצאות כמה שיותר מהר..."
המשפט מוכר לכם? אני בטוחה.
מרבית האנשים שמתחילים דיאטה רוצים לראות תוצאות מהירות. שוק הדיאטות מוצף באין ספור שיטות דיאטה; כדורים, דיקור, הורדת סוכרים, הפרדת אבות מזון, אבקות, דיאטת חלבונים ועוד הרבה סוגים שונים של דיאטות. חלקן בריאות וחלקן ממש לא !
המהירות מהשטן - האם באמת יש דיאטה מהירה ואם כן מה השלכותיה ?
ישנן שיטוח דיאטה המבטיחות ירידה במשקל בזמן קצר אך אין מדובר מן הסתם במעשה קסם. בכדי לראות ירידה מהירה במשקל עלינו לאכול מעט מאוד קלוריות ואולי אף לבחור בתפריט דיאטה לא מאוזן מבחינת התפלגות אבות המזון כדוגמת דיאטת חלבונים.
יתכן ובשיטות דיאטה מסוג זה נרד מהר במשקל, אך לירידה מהירה במשקל תמיד יש השלכות בריאותיות על הגוף.
מה הסכנות הטמונות בדיאטה מהירה ?
1. פירוק רקמת השריר והאטה בחילוף החומרים - דיאטה מהירה גורמת לפירוק גדול של רקמת השריר ומאטה את חילוף החומרים. רקמת השריר היא רקמה חשובה הנמצאת בכל מקום בגוף. גם הלב שלנו הוא שריר ודיאטה מהירה פוגעת בכל שרירי הגוף כולל פגיעה בשריר הלב. הירידה המהירה בדיאטת כאסח שמקורה בפירוק שרירים נובעת בעיקר מהוצאת נוזלים (השריר מורכב בעיקר מחלבון ונוזלים ) ולא מפירוק רקמת שומן. פגיעה ברקמת השריר גורמת לירידה בקצב חילוף החומרים של הגוף ולאורך זמן פוגעת ביכולת הגוף לרדת במשקל. קשה להשיב את רקמת השריר שמתפרקת בדיאטה מהירה והשמנה לאחר דיאטה שכזו תגרום לעלייה במסת השומן ולא במסת השריר שאבדה.
2. מחסורים תזונתיים - מצד אחד מאוד מפתה ליישם תפריט דיאטה חדגוני (כגון דיאטת כרוב, דיאטת חלבונים, דיאטת גבינות וכו' ) בגלל שהשעמום יגרום לנו לאכול בסופו של דבר פחות. דיאטה לא מאוזנת מבחינת התפלגות אבות המזון המיושמת לאורך זמן עלולה לגרום לחסרים תזונתיים רבים ובעקבותיה לגרור לנשירת שיער, שבירת ציפורניים, הרגשה כללית רעה, חולשה, ירידה במערכת החיסון, דיכאון ועוד להרבה בעיות בריאותיות.
קחו לדוגמא את הדוגמאות הבאות שעלולות להופיע כתוצאה מיישום דיאטות לא מאוזנות ודלות קלוריות.
מחסור תזונתי באבץ יגרום לירידה במערכת החיסון
מחסור תזונתי בחלבונים גם הוא יגרום לירידה במערכת החיסון ולירידה ברמות ברזל, וויטמין B12.
מחסור תזונתי בפחמימות יגרום לדיכאון - אחד החומרים המשפיעים על מצב הרוח שלנו וגורמים למצב רוח טוב הוא הורמון הנקרא סרוטונין. בדיאטה דלת פחמימות רמת הסרוטונין נמוכה מה שמשפיע על מצב הרוח שלנו ויכול לגרום לדיכאון עייפות והפרעות שינה.
מחסור תזונתי בסידן יגרום לפגיעה בעצמות והיחלשותם - הסידן הוא מינראל החשוב בכל תקופות החיים ובתקופות חיים מסוימות אף חשוב בפרט. לדוגמא בגיל ההתגברות יש צמיחה מואצת של העצמות ולכן הגוף דורש יותר סידן. בגיל הבלות שבו המחזור פוסק, מתחיל תהליך של פירוק עצם מוגבר בעקבות ירידה ברמות האסטרוגן ולכן גם אז הצורך בסידן עולה. דיאטה אשר אינה מכילה מספיק סידן תגרום לפירוק הסידן מהעצמות ומגדילה את הסיכון לחלות באוסטיאופורוזיס.
3.קמטים וסימני מתיחה - כאשר הירידה מהירה, העור מתכווץ במהירות. תוצאת הלוואי היא קמטים וסימני מתיחה.
4.סיכוי גדול יותר לעלות במשקל בתום הדיאטה - דיאטה מהירה היא מתכון בטוח לעלייה מהירה במשקל בתום הדיאטה ולעליית משקל בתוספת ריבית. עליית המשקל בתום הדיאטה מתרחשת ממספר סיבות. יישום תפריט דיאטה שאינו מדמה את אורח החיים האמיתי שלנו הוא מתכון בטוח לכישלון, בסופו של דבר נרצה לחזור לאכול פחמימות, דברי מתיקה מעת לעת, לאכול ארוחה הכולל פחמימות וחלבונים יחד. יישום תפריט דיאטה שאינו מחקה את אורח החיים האמיתי שלנו יגרום לנו להישבר ולהשתעמם מהר מהתפריט. בנוסף בעקבות דיאטה קיצונית יש ירידה בחילוף החומרים וברגע שאנחנו מפסיקים את הדיאטה וחוזרים לאכול רגיל מתרחשת עלייה טבעית במשקל.

אז מהי דיאטה טובה ?
דיאטה טובה היא דיאטה המחקה את האורח החיים שלנו, מותאמת לאורח החיים שלנו ולהעדפות המזון שלנו.
חשוב שהדיאטה תהיה מותאמת אישית ותקבע על פי גיל, מין, גובה, רמת הפעילות הגופנית וגם למצבים רפואיים ספציפיים.
קחו לדוגמא אדם אשר יש לו טריגליצרידים גבוהים בדם, שהחליט לעשות דיאטה של מיצים טבעיים ופירות מבלי בכלל לדעת שמיצי פירות ופירות מכילים כמות גבוהה של סוכרים אשר מזיקים לו וגורמים לעליית הטריגליצרידים בדם !
חשוב שתוכנית הדיאטה תיבנה ותהיה תחת פיקוח של דיאטן/ית על מנת לוודא שהתפריט הולם מבחינה בריאותית ותזונתית.
חשוב לא לעשות דיאטות דלות קלוריות ולא לרדת מתחת ל- 1000 קלוריות ביום משום שאז הגוף מייעל את חילוף החומרים ומאט אותו ומשום שאז פירוק השריר גדול יותר.
דיאטה טובה היא דיאטה מגוונת המכילה שילוב של כל אבות המזון והתפלגותה הקלורית צריכה להיות כ- 50% פחמימות, כ- 20% חלבון וכ- 30% שומן.
בכל קבוצת מזון יש צורך להדגיש את המזונות הבריאים יותר
לדוגמא בקבוצת הפחמימות להעדיף דגנים מלאים מאשר דגנים מעובדים, עדיפות ללחם מלא, דגני בוקר מלאים, אורז מלא, שיבולת שועל, כוסמת, קינואה על פני לחם לבן, תפוחי אדמה, אורז לבן וסוכרים פשוטים.
לדוגמא בקבוצת השומנים להעדיף שומנים חד בלתי רווים ורב בלתי רווים מאשר שומנים רווים.
עדיפות לשמן זית, אבוקדו, טחינה, שמן קנולה, אגוזים, שקדים על פני מרגרינה וחמאה.
לגוון בקבוצת החלבונים ולצרוך גם חלבונים מן החי וגם מן הצומח.
לאכול לפחות 5 ירקות ביום משלל הצבעים על מנת לספק לגוף ויטמינים, מינראלים ונוגדי חמצון.
להמעיט בצריכת סוכרים פשוטים, דברי מתיקה, שתייה מתוקה.
חשוב לפרוס את הארוחות על פני היום כך שלאורך כל היום רמת הסוכר בדם תהיה מאוזנת ובכדי שלא נחוש ברעב קיצוני שיביא אותנו להתנפל על אוכל.
חשוב לאמץ אורח חיים פעיל ולבצע פעילות גופנית 150-200 דקות בשבוע. הפעילות הגופנית תורמת לתחושה טובה, מעלה את חילוף החומרים וגם מאפשרת לנו אם נרצה לאכול יותר קלוריות בדיאטת הרזייה.
חשוב שמשטר הדיאטה לא יהיה נוקשה לאורך זמן על מנת לא להגיע למצבי שבירה קיצוניים שאז יכולים להתנפל על כל המקרר.
גם בדיאטה, חשוב לעשות אתנחתא מעת לעת ולהתפנק גם במזונות לא דיאטטיים רק בכדי להרגיע את הנפש, הגוף והחיך.
והכי חשוב, לא לראות בדיאטה פרויקט קצר טווח אלא להפוך זאת לדרך חיים.

מאת נועה הופ, דיאטנית קלינית המתמחה בטיפול בהשמנה

 

דף הביתהדפסה