דף הבית
אודות נועה הופ - דיאטנית
צור קשר
 
ליווי דיאטה אישי
שאלות בנושא פעילות גופנית ודיאטה
שאלות בנושא תזונה נכונה
מאמרים בנושא תזונה ודיאטה
מאמרים בנושא סכרת
מתכונים דיאטטים
מיתוסים בנושא דיאטה
לקוחות מספרים
כיצד לשמור על דיאטה בפסח
תפריט לדוגמא בפסח
קבוצות הרזייה
דף הבית

מאמרים בנושא סכרת

על סכרת סוג 2, השמנה ומה שביניהם
על סכרת סוג 2, השמנה ומה שביניהם

השם diabetes פירושו ביוונית "עובר דרך" ובלטינית "סיפון" (מתייחס להשתנה המרובה שאופיינית למחלה ). חלקו השני של השם - mellitus פירושו בלטינית "כמו דבש". השתן של סכרתי מכיל יתר סוכר (גלוקוז). הגורם הראשוני להיווצרות מחלת הסכרת (וליתר גלוקוז בדם - hyperglycemia) נעוץ במחסור מלא או חלקי של ההורמון אינסולין המופרש מהלבלב. מחסור בהורמון האינסולין עלול להיווצר מכמה סיבות: פגם בייצורו, תגובה לקויה של הרקמות לאינסולין, פגיעה ביכולתם של תאי הגוף להשתמש בגלוקוז, או שילובן של התופעות.
גורמי סיכון לסכרת מסוג 2
גיל - ככל שעולה הגיל יש ירידה בכושר הלבלב להפריש אינסולין
תורשה - גנים שונים המשפיעים במוצאים אתניים שונים.
מוצא אתני - שונות גבוהה באוכלוסיות אתניות שונות הנמצאות באותה סביבה, הבדלים סוציו - אקונומיים, אורחות חיים.
חוסר פעילות גופנית - מעודדת השמנה
השמנה - מעודדת תנגודת לאינסולין
פחמימות ומטבוליזם
ישנם מספר סוגי פחמימות
פחמימות פשוטות - כולל את קבוצת החד סוכרים - גלוקוז ופרוקטוז (סוכר הנמצא בפירות ובדבש)
והדו סוכרים - סוכרוז (הסוכר הלבן), המלטוז והלקטוז (סוכר החלב)
פחמימות מורכבות - כוללים את קבוצת הדגנים כגון אורז, פסטה, לחם, תפוח אדמה, בטטה, כוסמת, קינואה, גריסים, חיטה, תירס. המרכיב העיקרי בקבוצת הדגנים הוא העמילן.
העמילן הוא רב סוכר והינו בנוי משרשרות של יחידות גלוקוז הקשורות זו לזו.
בעקבות אכילת פחמימות עולה, כאמור, ריכוז הגלוקוז בדם. אנזימים במערכת העיכול מפרקים את הפחמימות לסוכרים והגלוקוז נספג למחזור הדם. עם עליית רמת הגלוקוז בדם הגוף מפריש את הורמון האינסולין מהלבלב. תפקידו של האינסולין לווסת את רמות הגלוקוז בדם, ולשמור עליהן בטווח ערכים תקין. תפקידו של האינסולין לעזור לגלוקוז להיכנס לתוך התאים שם ינוצל למטרת אנרגיה.
מה קורה אצל אדם סכרתי
אצל אדם סכרתי, קיימת תנגודת לאינסולין ( האינסולין פעול באופן לקוי ולכן הלבלב צריך להפריש כמות גדולה של אינסולין באופן יחסי לגלוקוז בדם ) או כמות מועטה של אינסולין המופרשת מהלבלב דבר זה מונע מהגלוקוז להיכנס לתוך התא ולכן רמותיו בדם עולות.
כאשר הגלוקוז אינו נכנס לתא לצורך אנרגיה, התאים אינם מקבלים את מקור האנרגיה הזמינה שלהם ונשארים רעבים. מצב זה מעורר את המוח לשלוח אותות רעב המביאות לרעב מוגבר. ניתן להרגיש גם עייפות, חולשה, במצב שבו רמות הסוכר גבוהות מאוד בדם תתכן ירידה במשקל.
אורח חיים והשמנה
תופעת ההשמנה הולכת ועולה במימדים מדאיגים והיא נובעת מסגנון חיים קלוקל הכולל צריכת קלוריות מוגברת, אכילת מזונות מהירים ומעובדים, צריכת משקאות מתוקים, ארוחות לא מסודרות, אורח חיים לא פעיל, ריבוי שעות מול הטלוויזיה והמחשב ומעט שעות אם בכלל, של פעילות גופנית והזזת שרירי הגוף.
השמנת יתר מאופיינת ב - Body mass index) - BMI) מעל 30 ואילו השמנה חולנית מאופיינת
ב- BMI מעל 40. את מדד ה- BMI ניתן לחשב על ידי פי חלוקת המשקל בק"ג בגובה במטרים בריבוע.
השמנה - גורם סיכון מובהק ועצמאי לסוכרת סוג 2
ככל שערך ה- BMI עולה הסיכון לפתח סכרת עולה בעשרות אחוזים. סוכרת מסוג 2 עולה פי 50 בחולים הסובלים מהשמנה חולנית.
כ - 80-90% מהסוכרתיים מסוג 2 הינם אנשים שמנים. אצל אנשים שמנים קיימת תנגודת לאינסולין. ריבוי רקמת השומן ובעיקר שומן בטני גורם לתנגודת לאינסולין. תאי השומן העמוקים נוטים להיות עמידים יותר לאינסולין בהשוואה לתאי השומן התת עוריים. בנוסף ככל שיש יותר תאי שומן בגוף כך הגוף זקוק ליותר אינסולין על מנת להכניס את הגלוקוז לתאי השומן.
קשה יותר לאזן את רמות הסוכר בדמם של סוכרתיים שמנים ולכן לעיתים יש צורך בהוספת תרופות שיכולות לסייע בהגברת הרגישות לאינסולין או לחלופין להגביר את הפרשת האינסולין מהלבלב.
תרופות כמו גלוקופאג' מגבירות את רגישות התאים לאינסולין, ואילו תרופות כמו גלובן, נובונורום "סוחטות" את הלבלב ומעודדות את הפרשת אינסולין ממנו. עודף אינסולין בגוף, הנגרם משימוש בתרופות כגון גלובן ונובונורם, הוא כשלעצמו מעודד צבירת שומן, מה שגורם למעגל קסמים.
טיפול בסכרת
הטיפול בסכרת מחייב בראש ובראשונה דיאטה לירידה במשקל. לאחר ירידה במשקל חל שיפור משמעותי במצב המטבולי ואף יש חזרה לתפקוד התקין של אינסולין.
שילוב של דיאטה, פעילות גופנית ובעת הצורך גם טיפול תרופתי הם הפתרונות היעילים ביותר לאיזון הסכרת. במידה וכל אילו לא עוזרים יש מקום לשקול טיפול בזריקות אינסולין.
ירידה במשקל בשילוב פעילות גופנית הם הפיתרונות היחידים שמשפרים את התנגודת לאינסולין ולכן תורמים לאיזון הסכרת. חשוב להקפיד על דיאטה דלת סוכרים פשוטים (ראה לעיל) ולחלק בצורה נכונה את הפחמימות המורכבות לאורך היום.
חשוב מאוד להיפגש עם דיאטנית לצורך הדרכה נכונה ובניית תפריט מתאים. חשוב שהפגישה עם הדיאטנית לא תהיה חד פעמית אלא המשכית על מנת לעקוב הן על המשקל ובו בזמן הן על בדיקות הדם התקופתיות וגם הבדיקות העצמיות במכשיר הביתי.
אל תתמהמהו עם השינוי, לסכרת יש נטייה להחריף עם הזמן ולכן בלי תירוצים תפסו את עצמכם עכשיו בידיים.
שיהיה בהצלחה

דף הביתהדפסה