דף הבית
אודות נועה הופ - דיאטנית
צור קשר
 
ליווי דיאטה אישי
שאלות בנושא פעילות גופנית ודיאטה
שאלות בנושא תזונה נכונה
מאמרים בנושא תזונה ודיאטה
מאמרים בנושא סכרת
מתכונים דיאטטים
מיתוסים בנושא דיאטה
לקוחות מספרים
כיצד לשמור על דיאטה בפסח
תפריט לדוגמא בפסח
קבוצות הרזייה
דף הבית
מאמרים בנושא תזונה ודיאטה

השמנת ילדים ובני נוער - מה השתבש בהרגלי התזונה ?

מאמרים בנושא תזונה ודיאטה

השמנת ילדים ובני נוער - מה השתבש בהרגלי התזונה ?
השמנת בני נוער, גורמים ודרכי התמודדות
בעשורים האחרונים חלה עלייה ניכרת בשיעורי עודף משקל (Overweight) והשמנת יתר (Obesity), בילדים, מתבגרים ומבוגרים. עלייה זו הינה תופעה גלובאלית בעולם ומתרחשת כיום בכל השכבות הסוציואקונומיות.
הסיכונים בהשמנת בני נוער ובכלל
הארגון הבריאות העולמי (WHO) קבע כי השמנה יתר הינה מבין האיומים הבריאותיים החשובים ביותר בגין השלכותיה על התפתחות מחלות רבות.
השמנה אצל ילדים ונוער חושפת אותם למגוון בעיות רפואיות; מחלות לב וכלי דם בבגרותם, יתר לחץ דם, סוכרת סוג 2, בעיות בנשימה, בעיות אורטופדיות בשל עומס המשקל הקיים על מפרקי הגוף, התפתחות מינית מוקדמת בעיקר אצל בנות, בעיות נפשיות כתוצאה מפגיעה בדימוי העצמי עד לכדי דיכאון.
הערכת משקל גוף
המדד היעיל ביותר להערכת מצב המשקל של הגוף הוא אינדקס מסת הגוף
(BMI - משקל חלקי גובה בריבוע ). ילדים ונוער עד גיל 20 נמצאים בתהליך צמיחה וגדילה ולכן בכדי לדעת האם משקלם תקין ביחס גובהם וגילם יש להציב אותם על עקומות גדילה.
הערכת משקל אצל בני נוער
עודף משקל (Overweight) מוגדר כ- BMI הנמצא בין האחוזונים 85-94 לגיל. השמנת יתר (Obesity) מוגדרת כ- BMI מעל אחוזון 95 לגיל.
תיאור מקרה
שאלה של נער בן 13 השאלה לקוחה מאתר דלת פתוחה לנוער www.opendoor.org.il

"אני שוקל 60 קילו ואני בגובה 1.54 אני לא מגדיר את עצמי כשמן אלא מלא אבל אני חושב שבכל זאת אני צריך לרדת 6-7 קילו. אני תמיד מנסה לעשות דיאטה אבל אני נשבר לאחר כמה ימים. אין לי כוח רצון ומוטיבציה להמשיך. אני לא עומד באוכל ובפיתויים. אני חושב שכדי שתהיה לי חוות דעת נוספת ממישהו שמבין שייתן לי תפריט שאוכל לעמוד בו. אני מתבייש ללכת לדיאטנית ולכן חשבתי אולי תוכלו לעזור לי"
הערכה מקצועית של דיאטנית
הנער נמצא באחוזון 95 של ה- BMI וסובל מהשמנת יתר (Obesity) ביחס לגילו, משקלו וגובהו. במידה והיה שוקל 7 ק"ג פחות כפי שרוצה, היה יורד לאחוזון 85 של ה-BMI אך עדיין, על פי ההגדרה המקצועית, היה סובל מעודף משקל (Overweight). ניכר כי הנער מתאר הן קושי פיזי ביישום הדיאטה המתבטא בשבירת הדיאטה מול פיתויים של מזון מגרה שנמצא בקרבתו, כמו כן מתאר במקביל קושי נפשי המביא לחוסר מוטיבציה וחוסר התמדה דבר אשר מחריף את הבעיה. הנער מבקש עזרה וליווי מקצועי אך מתבייש ללכת לדיאטנית. ניכר כי הוא זקוק ליד מכוונת וסמכותית שתלווה אותו, תתמוך בו ותעזור לו בבחירת המסגרת הנכונה להורדת משקלו. מדבריו ניתן להסיק כי עשה על דעת עצמו דיאטות שונות שככל הנראה לא היו מותאמות לצרכיו המיוחדים ולכן הן גרמו לו להישבר מהר ולחזור להרגליו הקודמים. ניתן להסיק כי הנער כבר חווה על בשרו כישלונות וככל שהעזרה תאחר לבוא כך גדלים סיכוייו להישאר שמן ואף להפוך למבוגר שמן.
השמנת בני נוער - הסיבות לתופעה
השמנה מתרחשת כאשר קיים חוסר איזון בין כמות הקלוריות הנצרכת ביום לבין כמות הקלוריות שהאדם מוציא ביום. דפוסי אכילה לקויים בשילוב חוסר פעילות גופנית המאפיינים את התקופה בה אנו חיים גורמת לתופעת ההשמנה להחריף.
1. סביבה מעוררת השמנה - עולם השפע בו אנו חיים, זמינותו הגבוהה של מזון מהיר וירוד באיכותו, פרסומות בטלוויזיה המוקדשות לרוב למוצרי מזון לא בריאים כגון חטיפים לא בריאים ועוד, עידוד לרזון קיצוני מצד החברה שפוגעת בדימוי הגוף של המתבגר השמן, הורים שעובדים הרבה שעות מחוץ לבית ואינם יכולים לפקח ולשלוט על תזונת המתבגר, מיעוט בבישול ביתי ועידוד צריכה של מזונות קפואים מצד ההורים, כל אילו תורמים לסביבה מעודדת השמנה.
2. אי הכוונה מקצועית ועשיית דיאטות עצמיות לא מבוקרות - החשיבה הדיכוטומית המאפיינת בני נוער רבים גורמת לרבים מהם המעוניינים לרדת במשקל , לנקוט בצעדים דרסטיים, ולעשות דיאטות עצמיות לא מאוזנות במקום לאמץ הרגלי אכילה בריאים יותר ולבצע פעילות גופנית. מעבר לפגיעה בגדילה שדיאטות אילו יכולות לעשות הן מעודדות את תופעת ה"יו-יו" הנפוצה של ירידת משקל דרסטית ועלייה מהירה אחריה. דיאטות קיצוניות אילו יוצרות מצב של תסכול וגורמות ליצירה של הפרעות אכילה כגון אכילה זללנית או כפייתית אשר תורמת לעליית משקל.
3. שתייה מרובה של משקאות מתוקים - צריכת משקאות מתוקים עלתה באופן משמעותי בקרב מתבגרים בעשורים האחרונים. משקאות מתוקים מכילים ריכוז גבוה של סוכרים וקלוריות ריקות אשר אינם תורמים לתחושת שובע ומזיקים לבריאות. משקאות מתוקים על אף היותם בעלי תרומה קלורית רבה, אינם נחשבים כאוכל ולכן מעלים את הצריכה הקלורית היומית ומעודדים את תופעת ההשמנה.
מחקרים מעידים כי בני הנוער בישראל תופסים את המקום הראשון בעולם בצריכת משקאות ממותקים.
4. צריכה דלה של סיבים תזונתיים - סיבים תזונתיים נמצאים בקליפת פירות וירקות, דגנים מלאים, קטניות, זרעים ואגוזים. הם תורמים לתחושת השובע, לאיזון רמות הסוכר בדם ולפעילות מעיים תקינה וכך בעקיפין מעודדים שמירה וירידה במשקל. מיעוט הצריכה של פירות וירקות בתפריט של בני נוער, אכילת פחמימות לא מלאות המבוססות על קמח חיטה לבן, אכילה של ירקות עמילניים כדוגמת תפו"א ואכילה מרובה של סוכרים פשוטים בתפריט, מביאים לתפריט דל בסיבים שמעודד את תופעת ההשמנה.
5. אכילה מרובה של חטיפים - חטיפים מתוקים ומלוחים הם מזון ירוד באיכותו המכיל צפיפות גבוהה של קלורית, שומן וסוכר. החטיפים העיקריים אותם אוכלים בני נוער הם: צ'יפס, גלידה, ממתקים, עוגיות, עוגות. גם דגני בוקר מקמח לבן שעתירים בסוכרים פשוטים, המהווים חלק נכבד מתזונת המתבגרים, נחשבים כחטיף לכל דבר ומעודדים השמנה.
6. דילוג על ארוחת בוקר - מחקרים רבים תומכים בעובדה שילדים שמנים נוטים לדלג על ארוחת בוקר. בנוסף מעידים על כך שילדים שמדלגים על ארוחת בוקר אוכלים ארוחות גדולות יותר במשך היום זאת לעומת ילדים שכן אוכלים ארוחת בוקר שאוכלים ארוחות קטנות ותכופות יותר במהלך היום.
7. אכילה בחוץ לעיתים תכופות - אכילת מזון מהיר בחוץ מגדילה את צריכת הקלוריות היומיות ולכן מעודדת השמנה. מזון זה בדרך עובר טיגון ולכן מכיל כמויות גבוהות של שומן וקלוריות . בנוסף מלבד היותו אוכל משמין, הרכבו התזונתי אינו בריא והוא יכול להכיל שומנים לא בריאים כגון שומן מוקשה, שומן רווי וכמות גבוהה של נתרן.
8. חוסר בפעילות גופנית - הירידה בשעות פעילות ועלייה בשעות לא פעילות לאורך היממה היא תופעה המאפיינת מאוד את העשורים האחרונים והיא רק הולכת ומחמירה. ירידה ברמת הפעילות הגופנית נצפת כיום מגיל הגן. רכישת ההרגלים הלקויים מגיל צעיר מלווה את הילדים עד לבגרותם כאשר כיום בני נוער רבים מעדיפים לבלות את רוב שעות הפנאי שלהם מול הטלוויזיה והמחשב בבית ולא לצאת החוצה ולהיות פעילים. פעילות גופנית תורמת לעלייה בהוצאה האנרגטית היומית ולכן יכולה לעזור בירידה ובשמירת משקל הגוף.
דרכי התמודדות והתערבות מקצועית

שמירה או הורדת משקל ?
לאור ההשלכות הבריאותיות הרבות של עודף משקל ממליצה האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים לטפל בילדים מעל גיל 7 הסובלים מהשמנה.
הטיפול בילדים הנמצאים בעודף משקל (Overweight) ללא סיבוכים בריאותיים -
לשמר משקל במקביל לצמיחה לגובה.
הטיפול בילדים הסובלים מהשמנת יתר (Obesity ) - הורדת משקל
טיפול רב מקצועי
הטיפול בהשמנת ילדים ונוער חייב להיות מעמיק ומקיף אשר מתייחס לגורמים רבים. התוכניות הקיימות כיום המטפלות בהשמנת ילדים ונוער כוללות הדרכה רב מקצועית על תזונה נכונה, פעילות גופנית, טיפול התנהגותי וטיפול משפחתי שמחייב את ההורים להיות חלק בלתי נפרד מהתהליך.
הורים - ההורים מהווים מודל חיקוי להתנהגות ולהרגלי האכילה של ילדיהם. ההורים אחראיים על הקניות בבית, סוגי המזונות והבישולים בבית, חשיפת הילדים לסוגי מזונות שונים ועוד. הורים שלהם ילד/ה בעלי עודף משקל והם מעוניינים שהילד ירד במשקל וישנה את הרגלי האכילה שלו, חייבים לאפשר לילד סביבה תומכת, להתייגס איתו יחד לתהליך ולהוות מודל לחיקוי. על ההורים להיות ערניים לדפוסי האכילה של ילדיהם ולראות כי אינם ממעטים או מפריזים באכילה בצורה חריגה דבר היכול להעיד על הפרעת אכילה. ביחד עם הילד הם צריכים לבחור תוכנית מתאימה ומאוזנת שתעזור לו לרדת במשקלו.
טיפול התנהגותי - הטיפול ההתנהגותי מתמקד בשינוי חיובי בהרגלי החיים הנוגעים לפעילות גופנית והרגלי האכילה. לדוגמא כיצד להתנהג מול גירויים ופיתויים, אכילה בריאה תוך הקשבה לתחושות הרעב והשובע, אכילה איטית ועוד.
פעילות גופנית - המטרה הראשונה בילדים ונוער היא בהפחתת שעות הישיבה לרוב מול הטלוויזיה והמחשב והעלאת השעות הפעילות. בבית הספר צריך לשים דגש רב יותר על חשיבות שיעורי הספורט ואף לעלות את מספר השעות השבועיות ואילו בבית הילד יכול לאמץ דפוסים פעילים יותר כגון הליכה ברגל לבית הספר, לחברים .. במקום אוטובוס או הסעה, לצאת החוצה ולשחק עם חברים, לצאת לטייל ברגל בסופי שבוע, לרכב על אופניים ועוד. רצוי למוצא לנער מסגרת של חוג פעיל שמועדף עליו כגון חוג כדורגל, כדורסל, כדור יד. מחקרים על פעילות גופנית אצל ילדים, לא הוכיחו חד משמעית כי היא מסייעת בהורדת המשקל אך מוכיחים כי היא מסייעת בשמירת המשקל לטווח הארוך ואת תרומתה מבחינה בריאותית לגוף ולנפש.


דף הביתהדפסה