דף הבית
אודות נועה הופ - דיאטנית
צור קשר
 
ליווי דיאטה אישי
שאלות בנושא פעילות גופנית ודיאטה
שאלות בנושא תזונה נכונה
מאמרים בנושא תזונה ודיאטה
מאמרים בנושא סכרת
מתכונים דיאטטים
מיתוסים בנושא דיאטה
לקוחות מספרים
כיצד לשמור על דיאטה בפסח
תפריט לדוגמא בפסח
קבוצות הרזייה
דף הבית
מאמרים בנושא תזונה ודיאטה

הדיאטה בקיץ פשוטה יותר האומנם ?

מאמרים בנושא תזונה ודיאטה

הדיאטה בקיץ פשוטה יותר האומנם ?
הדיאטה בקיץ פשוטה יותר האומנם ?

יתרון פסיכולוגי של עונת הקיץ - להראות טוב בבגד ים
אין ספק כי עונת הקיץ הבאה עלינו לטובה, מאתגרת את מרבית האנשים, אלה שהוסיפו למשקלם מספר קילוגרמים מיותרים, עוד בעונת החורף וגם אלה שלא, לרדת במשקל.
הלבוש הקיצי והחושפני מזכיר לנו כי אנחנו צריכים לקחת את עצמנו בידיים ולהדק את משטר הדיאטה, כדי שנוכל להראות טוב בבגד ים וסתם על מנת שנוריד מעלינו את תחושת הכבדות, המלווה כל אדם הסוחב איתו משקל מיותר.


יתרון פיסיולוגי של הקיץ - התארכות שעות אור היום וכתוצאה מכך עלייה בהורמון הסרוטונין
סרוטונין הוא נוירוטרנסמיטר, המיוצר ונמצא במוח. סרוטונין הוא אחד החומרים הכימיים שמשפיעים על מרכז הרעב והשובע במוח.
העלייה הטבעית בסרוטונין במוח בעונת הקיץ, הנגרמת מהתארכות שעות אור היום, מעלה את תחושת השובע ומורידה את הצורך באכילת פחמימות ומתוקים. לעומת זאת בעונת החורף, התקצרות אור היום, גורמת לרמה נמוכה יותר של סרוטונין במוח, המגבירה אצל אנשים את תחושת הרעב, ומעלה את התשוקה בעיקר לפחמימות ולמתוק.

יתרון פיסיולוגי של הקיץ - שתייה מרובה
מרכז הצמא ומרכז הרעב במוח, סמוכים זה לזה. לכן, אנשים רבים, במיוחד אנשים בעלי עודף משקל, שאינם קשובים לאותות הרעב והשובע שגופם משדר, מפרשים לעיתים קרובות את תחושת הצמא - כרעב ומתחילים לאכול.
פעמים רבות קורה, שכאשר אנו שותים, לאחר שתחושת רעב מתעוררת בנו, אנו מבינים כי לא היינו רעבים אלא צמאים.
אנשים רבים שמצליחים לשמור על משקלם, מדווחים לרוב, ששתיית מים עוזרת להם להרגיש מלאים. שתיית נוזלים יוצרת לחץ מכאני על דפנות הקיבה, דבר המאותת למוח להוריד את תחושת הרעב, וכתוצאה מכך אנו אוכלים פחות.
הלחות בחוץ והטמפרטורות הגבוהות בקיץ גורמות לגוף לאבד יותר נוזלים וכתוצאה מכך אנו מרגישים צמאים יותר. אנשים אשר עובדים ונמצאים ליד מזגנים רוב שעות היום, מרגישים פחות את תחושת הצמא, אך אין זה אומר בהכרח שהם מאבדים פחות נוזלים. לכן חשוב מאוד להקפיד בקיץ על שתייה מרובה לפחות 10 כוסות מים ביום, שהם 2 ליטר נוזלים.

מוקשי הקיץ - איך להפוך אויב לאוהב
בין מוקשי הקיץ, היכולים לחבל לנו בתהליך השמירה על המשקל, נמנים פירות הקיץ, המובילים הם האבטיח והענבים המכילים סוכר רב. אויבים נוספים וחביבים הם גלידות ושלגונים, שתייה קרה ממותקת, נופשים וטיולים, השוברים לנו את שגרת הדיאטה וירידה בחשק לאכול ארוחות חמות בגלל החום וכתוצאה מכך עלייה בנישנושים ואכילה לא מסודרת.

פירות הקיץ
פירות הקיץ הם פירות מרווים, בעלי תכולה גדולה של מים, וזה מה שעושה אותם כה מגרים. המוביל מפירות הקיץ הוא האבטיח, בעל תכולה גבוהה של נוזלים. עוד פירות קיץ טעימים הם המלון, ענבים, דובדבנים, נקטרינות ואפרסקים.
היתרון של פירות על פני כל ממתק אחר הוא, שהם אינם מזיקים לשיניים, אין בהם שומן, הם בעלי סיבים תזונתיים התורמים לפעילות מעיים תקינה, בעלי ויטמינים ומינראלים שהגוף אינו מייצר בעצמו, בעלי אנטיאוקסידנטים הטובים כנגד הזדקנות ויחסית לא מכילים תכולת קלוריות גבוהה.
אך יש לזכור שכל דבר משמין אם אוכלים אותו בהגזמה !
אני נתקלת באנשים שאוכלים פירות כאילו הם אוכלים פיצוחים ואחר כך לא מבינים מדוע אינם יורדים במשקל. בהתחשב בעובדה שכל יחידת פרי אחת שווה בממוצע ל- 100- 60
קלוריות, (תלוי בגודל הפרי), 4 פירות ביום יכולים לתרום 400 קלוריות ביום ו- 2800 קלוריות בשבוע, מה שבהחלט יכול להוביל לתקיעות במשקל ואף לעלייה במשקל.
מוקש נוסף הוא מיץ פירות טבעי אשר יכול להכיל הרבה מאוד קלוריות. כוס זכוכית קטנה של מיץ תפוזים סחוט טרי מכילה 120 קלוריות שזה שווה לשתי מנות פרי !! שלא נדבר על כוס בגודל ג'ריקן, שאנשים יכולים לשתות בלגימה אחת ובאותה הזדמנות להכניס כ- 300 קלוריות לגוף.
חשוב לזכור, שהפירות נמנים עם קבוצת הפחמימות הפשוטות, שמתפרקות ונספגות מהר לדם. אכילה של כמה פירות יחד או אכילת פלח גדול של אבטיח, תגרום לעלייה ניכרת ברמת הסוכר בדם ותיצור עודף סוכר, אשר יהפוך אחר כך לשומן. בנוסף, בגלל שהפירות אינם מכילים שומן הם מתפנים מהר מהקיבה. כל אילו גורמים לכך שהפירות אינם משביעים ולכן אנשים רבים מחשיבים אותם כנשנוש זניח בדיאטה, דבר אשר שגוי לעשות.
שימו לב: אבטיח ומלון הם פירות דלים מאוד בסיבים תזונתיים ועתירים בסוכרים פשוטים, לכן בפירות אילו אין כמעט שום ערך מוסף.
אם כבר אוכלים פירות, עדיף לאכול את אלה בעלי תכולת סיבים גבוהה, כגון נקטרינה או תפוח.
ההמלצה היא לאכול 2-3 מנות פרי ביום. גודל מנת הפרי שווה לפרי קטן ( 100 גרם ) או כוס זכוכית רגילה ( ולא ספל ), של פירות חתוכים כגון אבטיח, מלון, סלט פירות, 12 ענבים.
לאוהבי האבטיח כדאי לזכור שהתענוג באכילתו נובע בעיקר מהיותו מרווה. אם כך יכול להיות שאתם אוכלים אותו בכמויות גדולות כל כך בגלל שאתם צמאים. לכן לפני שאתם ניגשים לאבטיח שתו 2 כוסות מים וב- 99%, החשק לאבטיח יעבור לכם.

גלידות ושלגונים
בקיץ, אכילה של גלידה, ארטיק חלבי או ארטיק קרח אינה מצריכה סיבה למסיבה. שלגון שמנת מצופה בשוקולד, טילון או 2 כדורי גלידת שמנת קטנים יכולים להכיל כ- 400 קלוריות.
כיום יש מגוון עצום של גלידות דיאט דלות קלוריות שיכולים לעזור לנו לשמור על תפריט דיאטטי.
בנוסף ישנם שלגונים רגילים שאינם דיאט, שלא מכילים כל כך הרבה קלוריות, כדוגמת ארטיק שוקו שוקו או שוקו וניל הפשוט, ארטיק מסטיק או תותי פרוטי, המכילים כ- 180 קלוריות ואף פחות ולכן ניתן לאכול אותם כמנת צ'ופר יומית. ניתן לאכול את שלגון הסולרו המכיל 5% שומן בלבד ומכיל בסך הכול 130 קלוריות.
אם מתחשק לכם ארטיק קרח לא חייב לאכול את אילו ללא סוכר. ארטיק קרח רגיל מכיל בסך הכל 70 קלוריות וניתן בהחלט לשלב אותו בתפריט דיאטטי. במידה ואתם אוכלים ארטיק קרח חשוב לבחור את אילו שעשויים מצבעי מאכל טבעיים.
במידה וכל המשפחה רוצה להתפנק בגלידה טובה מגלידרייה, ואתם שוברים את הראש מה תאכלו, אתם יכולים לקחת כדור של גלידת סורבה, המכיל כ- 100 קלוריות בלבד.
מפרוזן יוגורט בחוץ עדיף להימנע מכיוון שבסופו של דבר הוא אינו יוצא כלל דיאטטי עם שלל השוקולדים והסוכריות שמוסיפים לו. מנת פרוזן יוגורט קטנה על בסיס שוקולדים יכולה להגיע גם ל- 300 קלוריות במקרה הטוב.

נופשים וטיולים
יציאה לטיולים ובעיקר לנופשים, יכולה להזיק לתהליך הדיאטה. במידה ויצאתם לטיול במדינה יפה, מומלץ לחרוש אותה לאורכה ולרוחבה ולא רק ברכב !
ההוצאה האנרגטית כתוצאה מההליכה הממושכת, תשמור עליכם מלעלות במשקל. במידה ואתם יוצאים לנופש בבית מלון, נצלו את החדר כושר שיש בכל בית מלון ועשו כל יום לפחות שעה וחצי של פעילות גופנית. ניתן גם לשחק טניס, כדור יד או כדורגל במקום חדר כושר או בנוסף.
איכלו ארוחות מסודרות וותרו על הנשנושים שבאמצע, גם אם אתם נמצאים במלון "הכל כלול".
אל תעמיסו על הצלחת והשתדלו לא להיות עם "עיניים גדולות".
במידה והדבר מתאפשר, מומלץ תמיד לפתוח כל ארוחה בסלט ירקות טרי, בלי הרבה שמן, ורק אחר כך לאכול את המנות העיקריות.
מראש עדיף לא לסגור דילים של 3 ארוחות ביום, כי אז במקום ליהנות מהנופש תבלו כל היום בחדר אוכל ורוב הסיכויים שתשמינו ב- 2-3 קילו לפחות. העדיפו דיל עם ארוחה אחת או שתיים ביום ( בוקר וערב ), ובארוחת צהרים איכלו ארוחה קלה שמבוססת על ירקות וסלטים .

ירידה בחשק לאכול ארוחת חמות ועלייה בנישנושים
המירו חלק מנשנושי הפרות בירקות טריים. עשו סלטים קרים מגוונים, כגון סלט כרוב בסויה, סלט פלפלים, סלט סלק, סלט חצילים ואכלו אותם בכל ארוחה.
במידה ולא מתחשק לכם לאכול ארוחה חמה זכרו שגם סנדוויץ' יכול להיות ארוחה בפני עצמה.
ניתן לאכול סנדוויץ' של 2 פרוסות לחם מלא, עם נתח חזה עוף וממרח חרדל, בצמוד לסלט ירקות טריים - ארוחה בריאה ומשביעה.

 

דף הביתהדפסה